Ah-64 Apache Mistercraft 1/72 - model "prawie" idealny?

Modelem zostałem obdarowany przez moją młodzież zamiast przysłowiowego "kwiatka" na zakończenie roku szkolnego.
Podczas pracy z młodzieżą zdaża mi się wspominać o modelarstwie, jako ciekawym sposobie spędzania wolnego czasu. Generalnie zauważyłem, że obecnie młodzież ma raczej duże problemy z określeniem hobby, jakim się zajmuje, stąd też staram się podsuwać im różne ciekawe pomysły. Tym razem postanowili wykorzystać te informacje bardziej kreatywnie.
Ponieważ jest to wydanie w wersji rozbudowanej - do modelu dołączone są podstawowe farby, klej i pędzelek - postanowiłem sprawdzić, czy taki zestaw nadaje się jako prezent dla początkującego modelarza lub dzieciaka, aby wciągnąć go do nowego hobby.

Pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Duże, sztywne pudełko, z atrakcyjną ilustracją, na pewno spodoba się młodemu adeptowi modelarstwa. Po otwarciu widzimy dwie ramki z szarego tworzywa, małą ramkę z pojedynczym elementem oszklenia kabiny, kolorową instrukcję montażu oraz dwa małe arkusze kalkomanii. Oprócz samego modelu, w tym wydaniu od razu rzuca się w oczy dołączony zestaw podstawowych 12 farb, pędzelek oraz klej w buteleczce z pędzelkiem.

Przy dokładniejszych oględzinach elementów zauważymy, że model raczej nie grzeszy detalem. Części są dosyć dobrze odlane, bez jakichś rażących błędów, ale nie jest ich zbyt wiele i są dosyć mocno uproszczone. Dla początkującej osoby będzie to zaletą. Zazwyczaj początkujący raczej małą uwagę zwracają na dokładność odwzorowania. Ponadto większa dokładność przekłada się w prosty sposób na ilość części i stopień skomplikowania montażu. Tutaj dostajemy stosunkowo prosty model, w miarę poprawnie oddająch charakterystyczną bryłę tego śmigłowca. Dodając do tego niewygórowaną cenę powinniśmy mieć idealny przepis na sukces w świecie modelarskim. Niestety...
Wszystko wygląda świetnie, do momentu, gdy zaczniemy budowę.

Praktycznie każda część wymaga dopasowywania do pozostałych, żmudnego szlifowania i wpasowywania na miejsce. Po rozpoczęciu budowy doszedłem do wniosku, że do zestawu powinny obowiązkowo zostać dołączone przynajmniej ze dwa pilniki oraz papier ścierny. Obróbka skrawaniem to podstawowa czynność przy budowie.
Szkoda. To niestety zniechęci na samym starcie każdego początkującego w tym hobby...